Péče o pleť je věda!
Tenhle text je pro ty, kteří absolutně netuší, která bije, a mají problém odlišit od sebe šampon a sprchový gel, když jsou někde na návštěvě.
Jdeme na to.
Věci na čištění obličeje
Čistit obličej je potřeba, žijeme přeci jen ve městech a znečištění vzduchu dělá svoje.
Pro ty, kteří nosí makeup, je potom odličování a čištění nutnost, aby stará líčidla nezanášela póry a netvořily se pupínky.
Pokud si moc neumíte představit, co se jako může stát, tak jeden příklad za všechny: řasenka, kterou nikdo neodličuje, a jen každé ráno přidá, může řasy zatížit natolik, že časem prostě vypadnou.
Podle toho, co jsem zatím různě vysledovala (nejsem dermatolog) by se měla pleť čistit dvakrát denně. Večer důkladně, aby se smyly veškeré nečistoty a makeup. Ráno pak podle toho, co komu vyhovuje – někomu stačí jen opláchnout vodou, jiný preferuje nějaké to čistítko.
Z těch věcí, co tu vyjmenuju, můžete mít doma všechno (a střídat, třeba podle stavu pleti), půlku (a třeba používat všechno denně), nebo klidně jen jednu věc (protože vám to tak stačí) – péče o sebe znamená pro každého něco jiného a je to úplně v pořádku.
Oleje
Proč: Odličování, místo krému nebo masky na vlasy
Ano, myslím obyčejný olej, jako je třeba oliváč nebo kokosáč. Hodí se pro odličování, pokud člověk nosí hodně voděodolného makeupu a má citlivé oči například. Olej líčidla rozpustí a připraví tak půdu pro druhý krok tzv. double cleansing procesu (kdy se pleť, například jako vlasy, umývá dvakrát za sebou – není to nutnost, ale někomu to vyhovuje).
Kromě odlíčení se dá olej použít i místo krému na obličej, tělového krému nebo třeba masky na vlasy (tam už pozor na to, jaký olej kam – třeba kokos je super na vlasy, ale na obličej to ideální není).
Pozor: olej se nanáší vždy na vlhkou pleť, sám o sobě totiž hydratovat nedokáže.
Hydrofilní oleje
Proč: Odličování, mytí těla
Tohle je speciální kategorie olejů. Po smíchání s vodou se na kůži vytvoří mléčná emulze, která se dá smýt. Tyhle oleje jsou moje oblíbené pro odličování, ale dá se s nimi setkat i jako umývátky na tělo. Tyhle kousky perfektně rozpouštějí voděodolný makeup.
Opět po použití může následovat druhý krok v double cleanse, v případě hydrofilních olejů ale nemusí.
Čisticí gely/pěny/micelární gely
Pro mě osobně naprostá nutnost. Používá se buď po odličování jako druhý krok (aby se smyly zbytky oleje například) nebo samostatně – například ráno, nebo na večerní vyčištění pokud člověk nenosí makeup.
Tady je třeba si dát extra pozor, aby přípravek moc nevysušoval – zdá se to nelogické, ale u mastné pleti platí, že čím víc ji zbavujeme mastnoty, tím víc ji produkuje.
Gely se často používají ve spojení s kartáčky na pleť a různými konjakovými houbičkami – to jsou věcičky, které k čištění zařídí i peeling (tedy obroušení staré kůže). Některé kartáčky jsou opravdu vymakané, sonické, svítící a nevím co všechno. Není to nutné, ale je to rozhodně fajn.
Čisticí balzámy
Odličovací Mléka/Vody/Micelární vody
Peelingy (mechanické)
Péče
Základní premisa veškeré péče je, že pleť má sama o sobě potíže udržet krok s prostředím a může se nadměrně vysušovat/ mastit/ být podrážděná. Proto jsou na světě veškeré ty lahvičky, které mají pleti dodat vláhu, zklidňovat ji, nebo naopak vstřebávat přebytečný olej.
Je úplně normální, že má pleť hned několik takových potřeb a taky se mění během roku (třeba v zimě suchá, v létě smíšená, nebo začervenání na tvářích a akné,...), nebo klidně během měsíce, dne... A nesmím zapomenout zmínit samozřejmě preference – někomu vrásky kolem očí nevadí, pro jiného je to noční můra.
Proto může někdo potřebovat celý život pouze obyčejnou Niveu, kostku mýdla a jelení lůj a bude mu to sedět, zatímco pleť jiného bude vyžadovat šesti-krokovou ranní proceduru. #noshame
Co si budem, vyznat se v péči je skutečné umění. Pokud chcete mít jistotu, že bude všechno v pohodě, určitě je fajn si nechat poradit od zkušené kosmetičky a případně koupit celou řadu výrobků od jedné značky. Pokud radši experimentujete a nevadí vám věnovat čas studiu ingrediencí, budou super značky jako The Ordinary, kde si člověk musí poskládat aktivní složky do "rutiny" sám.
A pokud máte chuť se do toho pustit úplně po hlavě, směle doporučím Laduš z Fajného Mjesta, jejíž návody na domácí kosmetiku mi přijdou perfektně zpracované.
Tonery a květinová vody (hydroláty), obličejové mlhy
Tyhle přípravky se nanášejí pomocí vatového tamponku (může se předtím navlhčit), nebo se stříkají jako spray přímo na obličej (třeba pro osvěžení během dne).
Kyseliny
Samostatnou kapitolou jsou ale kyseliny, které se přímo používají za účelem chemického peelingu (tedy aby se díky síle kyseliny kůže zbavila starých buněk na povrchu). Když budu pokračovat v metafoře s natíráním plotu, tak kyselina by byla penetrace.
Na to je třeba kůži zvykat a nesmí se to na začátku přestřelit, jinak se kůže poškodí.
Kyseliny mohou být ve formě krémů, vodiček, gelů a podobně. Nejčastější jsou ale právě jako součást tonerů a sér.
Séra
Je to většinou taková sklenička s kapátkem a mívá tekutou konzistenci. Séra mohou být třeba olejová, gelovější, vodová... jejich smyslem je dodat pleti něco navíc. Mívají ovšem sílu a je třeba u jejich použití trochu promýšlet kombinace. Například sérum s vitaminem C se většinou používá ráno (a doporučuju to každému, je to moc příjemné, rozjasňuje pleť), nesmí se ale kombinovat s některými jinými silně aktivními látkami a je třeba po něm použít opalovací krém.
Pokud vůbec netušíte, kde se séry začít, zkuste omrknout kyselinu hyaluronovou, vitamin C a vitamin A (retinol) – to jsou takové univerzálně skvělé věcičky.
Denní krémy/Noční krémy
Mají různé struktury – od lehčích gel-krémů až po výživné olejové krémy.
Jaký je mezi nimi tedy rozdíl?
Denní krémy mohou obsahovat třeba SPF, takže chrání před UV zářením – SPF ovšem může některým jedincům zanášet póry, takže takový krém se na noc nehodí. Navíc bývají lehčí konzistence, aby na nich hezky držel makeup – tím pádem může být hydratace na noc (pro některé) nedostatečná.
Noční krémy mohou například obsahovat kyseliny, které by ve spojení se slunečním zářením dráždily obličej, nebo být příliš hutné. Proto se na použití přes den nehodí.
Opalovací krémy
Konkrétně v tomto odstavci myslím opalovací krém přímo na obličej, ty bývají lehčí a nezanášejí tolik póry jako opalovací krém na tělo, který známe hlavně z dovolené u moře (což je mimochodem taky blbě, opalovák na tělo je moc důležitý, i když to v naší kotlině tolik nepeče).
Takový opalovák má podobu buď krému, nebo jemného fluidu (takový vodovější krém).
Krémy na oči
Slouží k cílené výživě očního okolí, které bývá namáhané a má tendenci rychle vytvářet vrásky.
Některé složení tedy podporuje přímo protivráskový efekt. Časté jsou taky krémy snižující otoky a bojující proti tmavým kruhům pod očima.
Lokální péče
Zdroj obrázku: viz link
Maska
Zdroj obrázku: viz link
BB/CC a jiné tónované krémy
A co zbytek?
Nezmínila jsem pořádně ani metody nanášení, to je samozřejmě kapitola sama pro sebe a mám v ní sama mezery.
Vrstvení produktů, které jsem tady jmenovala, se může zdát jako alchymie, ale obecné pravidlo je, že se jede od nejvodovější po nejhutnější strukturu. Na pleť i do produktů se pak vždycky sahá čistýma rukama nebo nástroji (špachtličky, štětce).
Zároveň musím připomenout, že nejsem žádný expert a nikomu bych si netroufla tvrdit, že moje metody jsou jediné správné – takže pokud vám na obličej funguje celý život modrá plechovka Nivea krému, můžu vám jen závidět.
Pokud vás péče o pleť zajímá o něco víc, určitě doporučuju sledovat třeba instagram Eki Skincare, která sdílí tipy na kosmetiku, edukuje o jejím správném používání, vrstvení a tak dále.
Komentáře
Okomentovat